fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Cellulit – przyczyny powstawania

Strona główna » Blog » Cellulit – przyczyny powstawania

Cellulit – przyczyny powstawania tej choroby są bardzo różnorodne i obejmują zarówno nieprawidłową dietę, siedzący tryb życia i brak aktywności ruchowej jak i zaburzenia hormonalne i uwarunkowania genetyczne. Bezpośrednio cellulit wynika z nagromadzenia wody i toksyn w tkance tłuszczowe, a co za tym idzie, uszkodzeniem jej komórek i przebudową tkanki łącznej.

Cellulit – przyczyny żywieniowe

Żywieniowe przyczyny cellulitu to głownie nadmiar tłuszczów i cukrów prostych w posiłkach. Uboga w świeże warzywa i owoce, oraz odpowiednią ilość minerałów dieta sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ponadto niska podaż antyoksydantów zwiększa ilość wolnych rodników w organizmie, co zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia komórek tkanki tłuszczowej i  śródbłonka naczyń oraz powstawania stanów zapalnych, a co za tym idzie zastoju krwi i gromadzenia się toksyn.

Cellulit – przyczyny środowiskowe

Środowiskowe i społeczne przyczyny cellulitu to siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna. Brak codziennego ruchu prowadzi bezpośrednio do spowolnienia przepływu krwi, zwłaszcza w żyłach kończyn dolnych i bioder. Powoduje to gromadzenie się nieusuwanych odpowiednio szybko produktów przemiany materii i toksyn, które mogą uszkadzać komórki, w tym komórki tkanki tłuszczowej.

Poza tym wolniejszy przepływ krwi uniemożliwia odpowiednie zaopatrzenie tkanek w tlen, co zmusza komórki do przejścia na metabolizm beztlenowy, który jest mniej wydajny niż tlenowy. To wszystko dodatkowo powoduje zwiększenie ciśnienia w naczyniach żylnych i przejście wody do tkanek.

Cellulit i jego przyczyny.

Sprawdź jaki kosmetyk na cellulit będzie odpowiedni:
https://vialisebodywrapping.pl/kosmetyki-na-cellulit/

Serum do body wrappingu - Vialise Body Wrapping

VIALISE BODY WRAPPING
POKONAJ CELLULIT POPRZEZ POBUDZANIE SKÓRY  ZAMÓW

Cellulit – przyczyny hormonalne

Hormonale przyczyny cellulitu to głownie nadmiar estrogenów. Ten kobiecy hormon posiada swoje receptory między innymi na komórkach śródbłonka naczyń. Jego działanie na naczynia, zwłaszcza żylne, polega na ich rozszerzeniu, co bezpośrednio wiąże się z zastojem krwi i wszystkimi jej następstwami. Najwiecej estrogenów występuje w okresie dojrzewania, podczas ciąży i menopauzy.

Również kobiety stosujące antykoncepcję i hormonalną terapię zastępczą są bardziej narażone na cellulit. Poza estrogenami, również zaburzenia funkcjonowania tarczycy, nadmiar insuliny, adrenaliny i noradrenaliny oraz produkowanej głownie w czasie ciąży prolaktyny są czynnikami zwiększającymi ryzyko cellulitu i przyspieszającymi progresję choroby.

Cellulit – przyczyny genetyczne

Genetyczne przyczyny cellulitu to:

  • płeć, bo okazuje się, że klasyczna postać cellulitu występuje praktycznie tylko u kobiet
  • ilość receptorów estrogenowych
  • rodzaj i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej
  • skłonność do występowania chorób krążenia
  • stosunek progesteronu do estrogenów oraz ich ilość

Przyczyny cellulitu.

Cellulit – przyczyny i ich eliminacja

Przyczyny cellulitu i ich eliminacja to zagadnienie, do którego trzeba podejść kompleksowo. Oczywiście zdrowa i zbilansowana dieta oraz codzienna aktywność fizyczna to podstawa profilaktyki. Poza tym unikanie obcisłych ubrań, wysokich obcasów, długiego siedzenia czy stania w bezruchu będzie pomocne w zapobieganiu powstawania cellulitu.

Następnie można stosować maści i żele przeciwcellulitowe oraz nosić rajstopy o stopniowanym ucisku. Zakłady medycyny estetycznej oferują też różnego rodzaju masaże, drenaż limfatyczny, karboksyterapię, fonoforezę i mezoterapię.


Bibliografia

1. Katarzyna Janda, Anna Tomikowska. Cellulit – Przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014
2. Ignaciuk A., Cellulit – przyczyny, terapie, możliwości., 2003
3. Zegarska B, Woźniak M, Kaczmarek-Skamira E. Cellulit – etapy powstawania i stadia zaawansowania, 2013

15 głosów

Komentarze

Agata - 2022-07-06 12:43:51

Zmienić dietę, więcej się ruszać i pielęgnować, więc dla naszego ciała zrobić nie możemy

Julia - 2022-07-05 15:06:22

Według mnie nie powinno się aż tak bardzo przykuwać wagi do czynników, których nie da się zmienić w żaden sposób. Cellulit łatwiej sie pokona gdy postanowimy czas spożytkować na znalezienie przyczyn, które od nas zależą i później ważna będzie ich eliminacja, a później dodanie jakiś dodatkowych metod

Gabrysia - 2022-07-04 23:58:29

A co powiesz o tym, że cellulit też może mieć przyczyny genetyczne. Często niektórzy mają już w genach zapisaną skłonność do cellulitu, a druga osoba mimo gorszego jedzenia i mniejszej aktywności będzie mieć mniejszy cellulit.. to dopiero niesprawiedliwe

dagmara - 2022-07-04 23:05:14

I tak najciężej jest jak ten cellulit ma przyczyny hormonalne. Bardzo ciężko jest taka przyczyne wyeliminować a czasami jest to po prostu nie mozliwe i walka z cellulitem jest znacznie cięższa

Kamila - 2022-07-03 23:58:33

Może chodzi o to, że obecne czasy/srodowisko w jakim żyjemy sprawia, że jako ludzie statystycznie mało jest tej aktywności

Ewelinka - 2022-07-02 16:58:17

Ja aktywności i w tym przez jej brak to, że pojawia się cellulit nie nazwałabym jako przyczyny środowiskowe.

Kornelia - 2022-07-01 21:03:58

Nie zawsze się to musi koniecznie wiązać z nadwagą. Wystarczy dieta bogata w tłuszcze i cukry i stan skóry mimo braku nadwagi może się pogorszyć

Magda - 2022-07-01 19:03:24

Można tez mieć stosunkowo dużą tkankę tłuszczową, mało mięśni i nie mieć nadwagi i wtedy większy cellulit

Ewa - 2022-07-01 18:14:43

To raczej takie podstawy że cellulit z reguły ma przyczyny żywieniowe. Nadwaga zawsze wiąże się z tego typu problemami skórnymi, szczególnie u kobiet

seshea - 2019-10-03 13:37:37

Najgorszą przyczyną cellulitu jest chyba przyczyna genetyczna.. Ja dosłownie odziedziczyłam cellulit. Szczerze to już straciłam nadzieję na jego usunięcie. Nie próbowałam jeszcze zabiegów laserowych na cellulit. Jest to chyba moja ostatnia deska ratunku. Umówię się na konsultację i sprawdzę co powie specjalista.

Kusa77 - 2019-09-28 21:25:35

Przyczyn cellulitu może być naprawdę wiele. Bardziej interesuje mnie jak mam się go pozbyć. Mój cellulit na udach jest bardzo widoczny. Powoli zaczynam rozważać ten bodywrapping.

cella - 2019-09-23 17:42:26

W moim przypadku zdecydowanie przyczyną cellulitu jest moja dieta, która opiera się na kfc/mc i weekendowym jedzeniu pizzy. Do tego mało się ruszam i siedzę całymi dniami. Sama sobie zgotowałam cellulit..

Opinie od naszych klientek

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊